Mościcki Klub Balonowy

Poleć balonem!

Nasz Facebook:

Kontakt:

+48 604 419 050

+48 733 194 283

balonempolec@gmail.com

Aerostatyka Mościce Mateusz Rękas

33-100 Tarnów, ul. Zamkowa 116

NIP 873-319-29-04

AEROSTATYKA

MOŚCICE

MOŚCICKI KLUB BALONOWY

Baloniarstwo było obecne w Tarnowie skąd pochodzimy, od początku powstania Zakładów Azotowych. Założony w 1933 roku przez Eugeniusza Kwiatkowskiego Mościcki Klub Balonowy szybko stał się jednym z największych cywilnych klubów w kraju. Nie inaczej jest współcześnie. Nasz klub liczy obecnie kilkudziesięciu członków, w tym kilkunastu pilotów, mechaników i członków załóg naziemnych. Dysponujemy najnowocześniejszą flotą balonów na ogrzane powietrze w Polsce, a nasi piloci zdobywają kolejne trofea zarówno w kraju jak i na świecie.

Puchar Gordona Bennetta czyli Mistrzostwa Świata w Lotach Długodystansowych jest uznawany przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI) za najbardziej prestiżową dyscyplinę wśród sportów lotniczych. Dzięki zwycięstwu naszych pilotów w 2018 roku Puchar ponownie znalazł się w Polsce.

Na naszym koncie znajduje się również Rekord Guinessa za pierwszy podziemny lot balonem.

PUCHAR GORDONA BENNETTA

Mościcki Klub Balonowy organizuje cykliczne szkolenia teoretyczne oraz praktyczne do uzyskania licencji pilota balonowego (BPL). 

Całość szkolenia czyli szkolenie teoretyczne, egzaminy teoretyczne, szkolenie praktyczne (ok. 18h lotów z instruktorem) oraz egzamin praktyczny zajmuje z reguły od 3 do 9 miesięcy. Jeżeli są Państwo zainteresowani szczegółami zapraszamy do kontaktu.

 

Szkolenia lotnicze

Na przestrzeni lat zorganizowaliśmy kilkanaście zawodów i fiest balonowych w wielu regionach w Polsce. Do najpopularniejszych z nich zalicza się Balonowy Turniej Niepodległości organizowany co roku w okolicach 11 listopada. Jesteśmy w stanie zorganizować wydarzenie lotnicze dla 5 - 15 balonów w dowolnym miejscu w Polsce.

Zawody i fiesty balonowe

PODZIEMNY LOT BALONEM

(...) "o Komorze Staszica wspomina także Księga Guinnessa. Polska ustanowiła rekord w podziemnym locie balonem na ogrzane powietrze. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! 6 maja 2000 roku sześciu śmiałków z Tarnowskiego Stowarzyszenia Lotniczego podjęło się wyzwania pobicia rekordu właśnie w Komorze Stanisława Staszica – 125 metrów pod ziemią. Warto dodać, że całą akcję przygotowywano prawie 2 lata – tyle zajęło opracowanie dokumentacji i przeprowadzenie szczegółowych ekspertyz.

W związku z pobijaniem rekordu balon został specjalnie zmodyfikowany – miał on 14 m średnicy i 18 m wysokości. Tarnowianie wznieśli się nim na wysokość 213 cm.

To wystarczyło, by wydarzenie zostało uznane za pierwszy podziemny lot balonem. Pobicie rekordu dostarczyło wielu emocji, także obserwatorom. Warto dodać, że jeśli ktoś chciałby pobić ten rekord, musiałby znaleźć jeszcze większą i głębszą komorę niż komora Staszica – a to nie jest proste."

                                                                                                                                                                                                                       ~ kopalnia.pl

(...)"Wraz z wylądowaniem ostatniego balonu załogi niemieckiej wyścig Gordona Bennetta 2018 dobiegł końca. Znamy już tegorocznego zdobywcę Pucharu. Jest nią załoga polska (POL-2) w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański. Wprawdzie wylądowali dziś rano, gdy w powietrzu pozostał jeszcze jeden balon, ale ich przewaga po lądowaniu w Polsce koło Ostródy była tak znaczna, że do końca wyścigu niemieckiej załodze nie udało się ich pokonać. Pokonali dystans 1145,29 km. Jest to szóste zwycięstwo polskiej załogi w całej historii tych zawodów. (...) Ostatni raz Puchar Gordona Bennetta był w polskich rękach w 1983 roku. Trzecie z rzędu zwycięstwo w latach 1933, 1934, 1935 sprawiło, że w 1935 roku Polska otrzymała puchar na własność. Do dzisiaj znajduje się on w Aeroklubie Polskim. Obecnie można go podziwiać na wystawie lotniczej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.Dziś Mateusz Rękas i Jacek Bogdański sprawili Polakom ogromną niespodziankę i niesamowity prezent. Puchar Gordona Bennetta znów zawita do Polski."  

                                                                                                                                                                                                                       ~ dlapilota.pl